Tak, w pewnych przypadkach użycia jest to możliwe, ale zależy od ilości zapytań do serwisów mapowych. Google oferuje darmowy limit w wysokości 200$ miesięcznie dla każdego konta użytkownika. Wszystkie serwisy mapowe wiążą się z opłatami uwzględnionymi w ogólnodostępnym cenniku. Aby aktywować swoje konto na Google Maps Platform, musisz dołączyć swoje dane rozliczeniowe – kartę kredytową lub debetową albo subkonto utworzone przez Partnera Google. Jeśli Twoje miesięczne wykorzystanie nie przekracza limitu 200$, nie będą naliczone płatności. Koszty serwisowe są pokrywane przez darmowy limit. Dodatkowo, Google kontynuuje wsparcie organizacji non-profit oraz start-upów.
Jak zacząć korzystać z darmowego limitu 200$?
Darmowy miesięczny limit 200$ jest automatycznie doliczany do każdego konta Google Maps Platform i może być wykorzystywany na pokrycie użycia wszystkich serwisów dostępnych w ramach Google Maps Platform przez jeden miesiąc kalendarzowy. Konieczna jest rejestracja i wypełnienie informacji o danych rozliczeniowych (karta kredytowa lub debetowa albo subkonto utworzone przez Partnera Google). Niewykorzystany darmowy limit nie przechodzi na kolejny miesiąc.
Jak oszacować miesięczny koszt wykorzystania Google Maps?
Wysokość opłaty zależy od wielu czynników. Koszty serwisów mapowych różnią się od siebie zgodnie z opłatami podanymi w cenniku. Wysokość rachunku zależy od ilości zapytań do serwisów mapowych, typów wykorzystywanych serwisów – podstawowy lub advanced i poziomu optymalizacji Twojego rozwiązania. Chętnie pomożemy oszacować przewidywane koszty wykorzystania Google Maps Platform i doradzimy, jak je obniżyć oraz zoptymalizować wybrane usługi. Jako Partner Google Cloud o statusie Premium, oferujemy także rabaty cenowe za wykorzystanie poszczególnych API powyżej określonych progów ilości zapytań.
Czy obowiązkowo potrzebuję użyć mojej karty kredytowej aby aktywować konto na Google Maps Platform?
Aby używać produktów Google, musisz wprowadzić swoje dane rozliczeniowe (ustalić formę płatności dla konta Google Maps Platform). Możesz to zrobić:
- samodzielnie – poprzez powiązanie karty kredytowej z kontem na Google Maps Platform (płatność jest pobierana automatycznie z karty).
- z naszą pomocą – zajmiemy się rozliczaniem z Google (płatność poprzez faktury w PLN lub innej walucie).
Co zyskuję ze współpracy z Partnerem?
- dostęp do rabatów cenowych za wykorzystanie poszczególnych API powyżej określonych progów ilości zapytań,
- płatności poprzez faktury w PLN lub EUR (bez karty kredytowej/debetowej) z indywidualnie ustalonym terminem płatności,
- wsparcie techniczne ze strony Globemy,
- użyteczne wskazówki dotyczące optymalizacji wykorzystania serwisów API.
To wszystko, a nawet więcej, za taką samą lub niższą kwotę jak w przypadku samodzielnej rejestracji. Współpraca z Partnerem nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Czy współpraca z partnerem wiąże się z dodatkowymi opłatami?
Nie. Rozliczanie wykorzystania API Google Maps u Partnera nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, natomiast można uzyskać szereg benefitów niedostępnych przy samodzielnych rozliczeniach kartą kredytową, takich jak, np.: doradztwo w kwestii optymalizacji zużycia API, wsparcie techniczne, volume pricing, faktury w lokalnej walucie, dłuższe niż miesięcznie okresy rozliczeniowe.
Co to jest volume pricing?
Tzw. volume pricing to zniżki cenowe za wykorzystanie poszczególnych API powyżej określonych progów zapytań. Pierwszy próg to 500 001+ zapytań. O volume pricing można aplikować jedynie za pośrednictwem Partnera.
Jak pozbyć się „negatywnej" (ciemnej) mapy oraz błędu „for development purposes only”?
Może być kilka powodów występowania tego problemu:
- brak klucza API,
- brak zdefiniowanego lub aktywnego konta rozliczeniowego (np. wygasła karta kredytowa),
- projekt nie jest podpięty pod aktywne konto rozliczeniowe,
- został przekroczony ustalony dzienny limit zapytań do danego API,
- ograniczenia klucza API.
Jakich serwisów mapowych potrzebuję?
To zależy, co chcesz zrobić ze swoją mapą. Poniżej przedstawiamy wykaz podstawowych możliwości mapy, których wybór pozwoli Ci odpowiednio wykorzystać dane oparte na lokalizacji.
Czy mogę kontrolować moje poniesione wydatki na serwisy Google Maps?
Tak, masz dostęp do Platformy Google Maps, gdzie na bieżąco możesz śledzić swoje wydatki związane z używanymi serwisami.
Aby uniknąć niespodzianek przy rachunku, możesz zdefiniować budżet, który przeznaczasz na wydatki związane z serwisami mapowymi. Utworzenie budżetu nie blokuje interfejsów API, powiadomi Cię jednak, kiedy kwota wydatków przekroczy ustawiony limit. Służą do tego tzw. alerty, które definiujesz według procentowych przekroczeń ustalonego budżetu.