Monitoring GPS oparty na danych Google Maps – case study QADRA PLUS

Dowiedz się, jak QADRA PLUS rozwinęła swój system monitoringu GPS za pomocą Google Maps

Kontekst projektu

Słowackie prawo wymaga, by firmy z branży transportowej i logistycznej śledziły trasy swoich flot pojazdów w celach rachunkowych. Aby skorzystać z ulg podatkowych rozliczając przejazdy, firmy są zobowiązane podać koszty związane z użytkowaniem pojazdów, takie jak paliwo, naprawy samochodowe, spadek wartości samochodu w następstwie wieku i wykorzystania, a także dokładny przebieg trasy.

Trasy i związane z nimi koszty mogą być oszacowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga utrzymywania fizycznej karty drogowej pojazdu i regularnego wypełniania go ręcznie. Ta metoda przysparza jednak wiele dodatkowych zadań w trakcie procesu rozliczeniowego. Drugi sposób to nowoczesna metoda monitorowania tras i kosztów. Zakłada ona korzystanie z usług monitoringu GPS. Właśnie takie usługi QADRA PLUS świadczy swoim klientom na Słowacji oraz zagranicą.

Spis treści:

Logo QADRA PLUS

Branża: Monitoring GPS
Kraj: Słowacja
Rozwiązanie / Usługa: Google Maps Platform
Kategoria: Transport i logistyka

QADRA PLUS istnieje na rynku monitoringu GPS od 1998 roku. Na początku, firma pod nazwą QADRA stworzyła swój pierwszy rejestrator GPS przechowujący dane na wymiennej karcie pamięci CompactFlash. Obecnie, QADRA PLUS świadczy usługi monitoringu GPS/GPRS samochodów, ciężarówek, pojazdów transportu publicznego, maszyn rolniczych oraz roboczych. Firma zaczęła korzystać z Google Maps w 2007 roku. Partnerstwo z Globemą rozpoczęło się 10 lat później, w 2017 roku.

O rozwiązaniach QADRA PLUS

Podejście firmy we wczesnych latach

W czasach przed pojawieniem się rozwiązań takich jak Google Maps oraz powszechnym dostępem do Internetu, pojazdy musiały być wyposażone w fizyczne urządzenia GPS. Pod koniec każdego dnia pracy, dane z urządzeń były kopiowane na komputer przez odpowiedniego pracownika. Dane te były dostępne jako współrzędne geograficzne. By nadawać się do wykorzystania przez użytkowników, musiały być one przetwarzane, aby zwracać lokalizacje w formie adresów (tzw. reverse geocoding – odwrotne geokodowanie).

By przeprowadzić geokodowanie, QADRA PLUS musiała skorzystać z bazy danych wszystkich adresów na Słowacji. Firma była zmuszona zakupić dostęp do całej bazy, pomimo, że z uwagi na swoją działalność potrzebowała jedynie wybranych adresów.

Wraz z postępem technologii, pracownicy QADRA PLUS nie musieli już ręcznie kopiować zawartości każdego urządzenia GPS, ponieważ działo się to automatycznie poprzez Internet. Mimo tego, pobrane dane wciąż musiały być przetwarzane za pomocą bazy danych geokodowania, by współrzędne zostały przekształcone na adresy.

monitoring GPS

“Jesteśmy firmą rodzinną. Przejąłem zarządzanie biznesem oraz obowiązki projektowania i tworzenia nowych urządzeń i oprogramowania od mojego ojca w 2018 roku, 20 lat po założeniu firmy w 1998 roku. Mój ojciec pracował w elektronice jeszcze przed aksamitną rewolucją w 1989 roku. Obecnie, ojciec wciąż z nami pracuje, głównie wykonując płytki obwodów drukowanych dla nowych urządzeń. Nie zajmuje się on już opracowywaniem ich funkcji – teraz to moje zadanie. Ojciec ma teraz 73 lata i dalej wspiera naszą grupę blisko 350 klientów oraz naszą firmę zajmując się fakturowaniem i sprawami administracyjnymi.”

Rozwiązanie do monitoringu GPS od QADRA PLUS

Najnowsze rozwiązanie do monitoringu GPS QADRA PLUS składa się z urządzenia zbierającego dane GPS, aplikacji webowej na desktop oraz nowoczesnej aplikacji webowej na urządzenia mobilne. Aplikacja zapewnia dostęp do wszystkich informacji dotyczących tras i pojazdów: plan i czas podróży, zużycie paliwa, lokalizacje i czas postojów, itp. Wszystko to wyświetlane jest na mapie oraz w formie dziennika tras.

Funkcje aplikacji to między innymi:

Kliknij, by powiększyć
Spis adresów na trasie – dziennik odwiedzonych adresów z opcją podglądu lokalizacji na statycznej mapie.

Kliknij, by powiększyć
Wizualizacja aktualnego położenia pojazdu.

Aplikacja systemu monitoringu GPS QADRA PLUS

Wyzwanie

W celu zapewnienia klientom możliwości pełnego wykorzystania potencjału rozwiązania do monitoringu GPS QADRA PLUS, firma potrzebowała zintegrować je z usługami mapowymi, które zapewniały odpowiednie dane. Usługi te musiały także oferować opcję konwersji współrzędnych na adresy oraz wizualizację wyników przetwarzania danych, czyli pokazać śledzenie GPS na mapie.

monitoring GPS

Rozwiązanie

Każda ze wspomnianych funkcji jest oferowana przez Google Maps, które udostępniają odwrotne geokodowanie – proces konwertowania współrzędnych geograficznych na słowną nazwę lokalizacji, np. adres. Ta funkcja jest kluczowa dla biznesu QADRA PLUS, ponieważ główną cechą systemu monitoringu GPS firmy jest spis adresów na pokonanych trasach.

Dodatkowo, Google Maps zapewnia wizualizację wyniku przetwarzania danych – plan podróży każdego pojazdu jest wyświetlany na mapie. W ten sposób, użytkownicy QADRA PLUS mogą śledzić wzorce tras pokonywanych przez ich floty.

Firma korzysta z poniższych API Google Maps:

 • Dynamic Maps (Maps JavaScript API) – wizualizuje lokalizację floty w czasie rzeczywistym oraz przeszłe trasy zapisane przez urządzenia monitoringu GPS
 • Geocoding API – dziennik odwiedzonych adresów (spis adresów na trasie)
 • Directions API – umożliwia planowanie tras i zapewnia przewidywany czas dotarcia pojazdów do celu
 • Static Maps API – pokazuje podgląd lokalizacji z dziennika tras

Rezultaty

Dla QADRA PLUS, główną zaletą Google Maps (zarówno obecnie, jak i na samym początku korzystania z usługi) jest dostępność danych. Firma nie musi już kupować dostępu do całej bazy danych geokodowania adresów, jak działo się to wcześniej. Google Maps to oszczędniejsze rozwiązanie, szczególnie dla mniejszych firm. Dzięki modelowi Google Maps, QADRA PLUS może pracować z mapami oraz usługami mapowymi w pełni legalnie.

Co więcej, gdy QADRA PLUS zaczęła używać Google Maps, były one dostępne za darmo. W porównaniu z innymi bezpłatnymi bazami danych, jak OSM, a także tymi płatnymi, Google Maps oferują znacznie wyższą jakość danych.

Dzięki Google Maps, klienci QADRA PLUS mają wygodny dostęp do dokładnych informacji o ich flocie w czasie rzeczywistym.

Korzyści Google Maps w liczbach

5000
śledzonych pojazdów
4
wizualizowanych danych na miesiąc
36
punktów danych lokalizacyjnych
3
wzrost liczby pojazdów korzystających z usług QADRA PLUS w ciągu 6 lat

Co QADRA PLUS mówią o nas:

“Jesteśmy bardzo zadowoleni z Globemy jako naszego partnera Google Maps. Specjaliści Globemy są responsywni i oferują wsparcie w języku słowackim. Doceniamy opcje rozliczania i dokonywania płatności poprzez partnera, a także dostęp do najnowszych wiadomości o produktach i usługach.”

lokalizacja

Chcesz osiągnąć podobne rezultaty?

Porozmawiajmy o potrzebach Twojego biznesu i dotychczasowych doświadczeniach z mapami.

Udzielimy Ci szczegółowych informacji na temat partnerstwa, zniżek, oraz doradzimy, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze i jak Google Maps Platform może wesprzeć Twój biznes.

kontakt

  Imię i nazwisko*

  E-mail*

  Firma*

  Numer telefonu

  Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Globema sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Przysługuje Państwu prawo dostępu do danych osobowych, prawo ich sprostowania, prawo do ograniczenia ich przetwarzania, prawo do usunięcia danych, a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych osobowych. Szczegółowe zasady przetwarzania Państwa danych osobowych są zawarte w Polityce Prywatności.