Skip to main content

Ważna informacja dla użytkowników Google Maps – czeka Cię aktualizacja stylów map!

By 17 kwietnia, 202422 kwietnia, 2024Aplikacje oparte na Google Maps, Cloud, Google - aktualności
aktualizacja-stylow

Nowy sposób stylizacji map Google, opartej na technologii Cloud jest już dostępny dla wszystkich użytkowników. Google informuje o konieczności migracji dotychczasowych stylów map do zaktualizowanej wersji do 18 marca 2025. Zmiana ma zapewnić deweloperom większe możliwości personalizacji map, zwiększając ich użyteczność.

Co to oznacza dla obecnych użytkowników i jakie zmiany Cię czekają?

Obecnie trwa migracja do najnowszej generacji stylizacji map opartej na technologii Cloud. Użytkownicy, którzy przed 18 marca 2024 nie zrezygnowali z natychmiastowej migracji, nie będą już mieli możliwości tworzenia nowych stylów map korzystając z dotychczasowej funkcjonalności. Wszystkie istniejące style pozostaną za to dostępne podczas okresu migracji.

Natomiast użytkownicy, którzy zdecydowali się na ten krok, będą mogli korzystać z dotychczasowych stylów do końca okresu migracji – czyli do 18 marca 2025 roku.

Co się stanie po 18 marca 2025 roku?

Tego dnia zakończy się okres migracji i wszystkie style map w dotychczasowej wersji zostaną automatycznie przeniesione do nowej funkcjonalności. Mówiąc inaczej, dotychczasowe style zostaną zastąpione nowymi.

aktualizacja

Aby uniknąć problemów wynikających z automatycznej migracji, zaktualizuj wszystkie swoje style map do najnowszej wersji. Pamiętaj – masz czas do 18 marca 2025!

Co znajdziesz w nowej wersji stylizacji map?

Dostosowywanie stylów na różnych poziomach przybliżenia mapy

W nowej wersji możesz zmieniać i dostosowywać styl swoich map widoczny dla użytkowników w zależności od tego, na którym poziomie zoomu (przybliżenia) oglądają mapę. Przykładowo, na jednym poziomie, cechy Twojej mapy mogą być widoczne w jaśniejszych kolorach, a na innym możesz dodać spersonalizowane markery lokalizacji.

Dzięki tej nowej funkcji zadbasz o jeszcze lepsze doświadczenia użytkowników korzystających z Twojej strony lub aplikacji. Oto praktyczny use case: biuro podróży może z łatwością zaznaczać tylko wybrane, najważniejsze punkty turystyczne w okolicach oferowanych hoteli. Kiedy użytkownik przybliża mapę na stronie biura, otrzymuje dokładniejszy obraz okolicy dla wybranej lokalizacji.

Szybsze wyszukiwanie konkretnych cech map

Google umożliwił filtrowanie cech mapy, dzięki czemu szybko znajdziesz tę, którą chcesz spersonalizować. Widok Preview otrzymał kategorie cech, które możesz wykorzystać, by razem stylizować różne, podobne cechy. Możesz też łatwo rozwijać lub zwijać kategorie, tak, by skupić się tylko na tych, które chcesz dostosować. Dodatkowo wszystkie zmiany dokonane w ustawieniach domyślnych edytora stylów zostaną zachowane, dzięki czemu w dowolnym momencie będzie można przerwać stylizację map i wrócić do niej bez ryzyka utraty wprowadzonych zmian.

Powiększony widok stylizowanej mapy

Kolejną nowością jest połączenie informacji o stylizowanych cechach mapy, typów elementów oraz rodzajów stylów w taki sposób, że wyświetlają się one jedynie na dwóch panelach. Dzięki temu informacje te zajmują mniej miejsca na ekranie, a Ty masz dostęp do większej powierzchni mapy, którą stylizujesz.

stylizacja-map
stylizacja-map

Po lewej – widok starej wersji. Po prawej – połączone panele w nowej wersji zakrywają mniejszy obszar mapy, którą stylizujesz.

Zachęcamy Cię do aktualizacji Twoich stylów map, by już teraz czerpać korzyści z najnowszych zmian. A jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy! ?