Skip to main content

Twórz atrakcyjne mapy dzięki nowym, fotorealistycznym kafelkom 3D, 2D oraz Street View

fotorealistyczne-kafelki-3d

Od końca zeszłego roku, osoby wdrażające Google Maps na swoich stronach i w aplikacjach mają dostęp do nowych funkcji Map Tiles API. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, czym są i czemu warto wykorzystać fotorealistyczne kafelki 3D oraz kafelki 2D i Street View!

Fotorealistyczne kafelki 3D (Photorealistic 3D Tiles)

W trakcie okresu testowego nowych funkcji, developerzy pracujący w różnych branżach wykorzystywali fotorealistyczne kafelki 3D, by tworzyć rewolucyjne wizualnie mapy. Oto kilka przykładów, do czego przydały im się kafelki:

ilustrowanie planów rozwoju miast za pomocą realistycznego tła 3D,
przekształcanie map 2D w bardziej intuicyjne mapy 3D, które lepiej pokazują przestrzenne zależności i wzorce,
zwiększanie zaangażowania klientów poprzez doświadczenia oparte na technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR – Augmented Reality) oraz mapy spersonalizowane pod daną firmę.

Zobaczmy, jakie aplikacje zbudowali developerzy w różnych branżach!

Nieruchomości i urbanistyka

BNP Paribas Real Estate to jedna z wiodących międzynarodowych firm doradczych w zakresie nieruchomości. Wykorzystuje ona fotorealistyczne kafelki 3D do wizualizacji danych przedstawiających europejskie miasta, takie, jakimi są obecnie, oraz jak będą wyglądały w przyszłości. Rozwiązanie łączy własne dane firmy z publicznie dostępnymi danymi, przez co zapewnia urbanistom, inwestorom i klientom nieruchomości drobiazgowy wgląd w wybrane miasto. Wizualizacje przedstawiają widok miasta z nałożonymi informacjami o dostępnych nieruchomościach BNP Paribas Real Estate oraz przydatnych miejscach w okolicy. Co więcej, firma pokazuje, jak miasto będzie zmieniać się w przyszłości bazując na prognozach dotyczących rozwoju transportu, budynków oraz gospodarki.

Dzięki temu rozwiązaniu, BNP Paribas przekazuje klientom oraz developerom nieruchomości cenne informacje o interesującym ich rynku nieruchomościowym. Firma zamierza dalej dodawać kolejne zbiory danych, które dadzą wgląd w gęstość zaludnienia, jakość życia, mieszkalnictwo, gospodarkę oraz działania dotyczące zrównoważonego rozwoju miast.

nieruchomosci-przyklad

Wizualizacja 3D pokazująca, jak w przyszłości może zmienić się infrastruktura oraz rynek nieruchomości w Paryżu

Turystyka, branża gamingowa i inne

Alberto Taiuti jest ekspertem AR, który wykorzystał fotorealistyczne kafelki 3D, by z poziomu przeglądarki internetowej stworzyć edytor wycieczek po Florencji. Na grafice poniżej zobaczysz, jak Alberto tworzy to rozwiązanie – po lewej stronie grafiki, zaznacza on obiekty turystyczne we Florencji. Markery pojawiają się w czasie rzeczywistym na ekranie smartfona jego brata (prawa strona grafiki), który faktycznie jest w tym momencie we Florencji i podąża za wskazówkami Alberto. Ten przykład pokazuje, jak mapy mogą łączyć ludzi, którzy znajdują się w zupełnie innych miejscach, nawet na dwóch krańcach świata. Ma to potencjalne zastosowanie w turystyce, grach komputerowych, czy nawet do rozpoznania terenu przy różnego rodzaju projektach rozwojowych.

florencja-wycieczka

Po lewej – Alberto tworzy edytor wycieczki po Florencji w swojej przeglądarce internetowej. Po prawej – widok ze smartfona na ulicach miasta

Projektowanie architektoniczne

Geopogo to firma informatyczna tworząca narzędzia AR oparte na lokalizacji, które wspierają pracę architektów, urbanistów oraz developerów nieruchomości. Fotorealistyczne kafelki 3D umożliwiają im wizualizację projektów na tle różnych miast z całego świata. Za pomocą kafelków, Geopogo stworzyło nową funkcjonalność dla okularów AR. Użytkownicy okularów Magic Leap 2 będą mogli projektować i prezentować swoje modele architektoniczne w nowatorski sposób. Rozwiązanie pozwoli im opuścić pracownie i zobaczyć swoje modele w prawdziwym świecie patrząc przez okulary AR.

Mapowe kafelki 2D (2D Map Tiles) oraz kafelki Street View

Jeśli nie korzystasz ze środowiska opartego na JavaScript, możesz też skorzystać z dwóch pozostałych nowości:

  • Mapowe kafelki 2D udostępniają mapy drogowe oraz zdjęcia terenu i obrazy satelitarne tym użytkownikom, którzy nie korzystają z JavaScript API.
  • Kafelki Street View prezentują te same panoramiczne obrazy, które znamy ze Street View Service API. Nowością są tu dodatkowe metadane, które pozwalają tworzyć bardziej spersonalizowane rozwiązania przy użyciu Street View.

Masz pomysł na wykorzystanie tych nowości na własnej stronie lub w aplikacji? Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Google Maps i tym, jak mogą wesprzeć Twój biznes? Skontaktuj się z nami! Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Tekst źródłowy: https://cloud.google.com/blog/products/maps-platform/build-immersive-maps-at-scale-with-photorealistic-3d-2d-and-street-view-tiles-now-in-ga