Skip to main content

Nowe API Google Maps dla środowiska: przedstawiamy Solar API

solar-api-od-google

Globalny kryzys energetyczny, rosnące ceny prądu oraz problemy związane ze zmianą klimatu sprawiają, że wzrasta zapotrzebowanie na odnawialną energię. Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje, że energia słoneczna będzie stanowić aż 2/3 przewidywanego wzrostu w produkcji z OZE w 2023 roku. Zainteresowanie energią słoneczną faktycznie rośnie – w zeszłym roku, ilość wyszukiwań fraz dotyczących instalacji fotowoltaicznych w wyszukiwarce Google zwiększyła się o 60%. Te wszystkie czynniki wpłynęły na decyzję firmy o stworzeniu nowego zestawu API Google Maps Platform dla środowiska. Ostatnio pisaliśmy o nowym Air Quality API, a dzisiaj przedstawimy Wam Solar API!

Rozwój Solar API od Google

Przed laty, zespół Google zainicjował Project Sunroof. Rozwiązanie to pozwalało użytkownikom sprawdzić szacunkowe oszczędności, które zyskaliby poprzez instalację paneli słonecznych na dachach domów. Wiele firm zgłosiło zapotrzebowanie na podobne rozwiązanie, które byłoby dostosowane do ich wymagań biznesowych. W związku z tym, zespół Google podjął współpracę ze światowymi liderami rynku energii słonecznej i przez ostatnie lata rozwijał Solar API.

Solar API udostępnia kluczowe dane dotyczące ponad 320 milionów budynków w 40 krajach. Rozwiązanie ma na celu przyspieszenie przejścia na czystą energię słoneczną. Nowe API jest skierowane głównie do sprzedawców fotowoltaiki, operatorów energetycznych, firm oferujących usługi SaaS oraz każdego, kto potrzebuje sprawdzić informacje na temat energii słonecznej w swojej okolicy.

Wsparcie w procesie sprzedaży instalacji fotowoltaicznych

Proces zaprojektowania i instalacji paneli słonecznych często okazuje się być czasochłonny i skomplikowany. Firmy fotowoltaiczne muszą prowadzić rozmowy z właścicielami posesji, mierzyć dachy, tworzyć projekty (często przy braku wszystkich potrzebnych informacji) oraz przygotowywać wyceny. A to wszystko jeszcze przed podpisaniem umowy sprzedaży.

Dzięki rozwiązaniom wykorzystującym Solar API, firmy w branży fotowoltaicznej poprawią jakość obsługi klienta. API pozwala przedstawiać informacje o potencjale energii słonecznej dla danego adresu za pomocą atrakcyjnych wizualizacji. Wspiera ono też procesy szacowania oszczędności energii, tworzenia rzetelnych projektów instalacji, oraz przygotowywania wycen – wszystko bez konieczności wizyt na posesji. Solar API przyczynia się do szybszego rozwoju fotowoltaiki, a w rezultacie redukcji emisji dwutlenku węgla.

Kluczowe funkcje

Zdjęcia lotnicze

Twórz precyzyjne projekty instalacji dzięki wysokiej jakości zdjęciom dachów klientów.

zdjecia-lotnicze
analiza-zadaszenia

Analiza zadaszenia pod instalacje

Zbieraj kluczowe dane potrzebne do stworzenia projektu instalacji, w tym wymiary dachu, wysokość elewacji, czy stopień zacienienia.

Projekty układów paneli

Usprawnij swoje projektowanie układów paneli słonecznych korzystając z sugestii rozmieszczeń, które w pierwszej kolejności uwzględniają najbardziej nasłonecznione części dachu.

uklad-paneli
analiza-zacienienia

Analiza zacienienia

Skorzystaj z informacji o ilości godzin nasłonecznienia oraz cienia na dachu, bazującym na podstawie całorocznych danych o warunkach atmosferycznych.

Potencjał energii słonecznej

Oszacuj potencjał energii słonecznej dla interesujących Cię budynków oraz przewidywane oszczędności płynące z instalacji fotowoltaiki.

potencjal-energii

Solar oraz pozostałe API z nowego zestawu Google Maps Platform dla środowiska mają na celu wspierać społeczeństwo, by do 2030 roku zmniejszać emisję dwutlenku węgla o 1 gigatonę rocznie. Mamy nadzieję, że nowe API zachęci więcej osób do korzystania z energii słonecznej!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową oraz dokumentację Solar API.

Nasi eksperci Google Maps chętnie posłuchają o wyzwaniach i potrzebach Twojej firmy oraz doradzą, które rozwiązania mapowe najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. Skontaktuj się z nami 😊