Skip to main content

Nowe API Google Maps dla środowiska: poznaj Air Quality API

air-quality-api

Według Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia. W związku ze zmianą klimatu i rosnącą liczbą pożarów na całym świecie, możemy spodziewać się, że jakość powietrza będzie dalej się pogarszać. W odpowiedzi na ten problem, Google wprowadza nowy zestaw API dla środowiska do Platformy Google Maps – a w tym Air Quality API.

Czym jest Air Quality API?

Nowe Air Quality API zapewnia dostęp do rzetelnych danych dot. jakości powietrza, w tym szczegółowych informacji o rodzajach zanieczyszczeń. API pozwala na wizualizacje tych danych na stronach internetowych i w aplikacjach za pomocą map cieplnych.

Firmy oferujące rozwiązania oparte na tym API pomagają swoim użytkownikom unikać ekspozycji na zanieczyszczenia, co może poprawiać ich satysfakcję.

Jak działa nowe API?

Monitorowanie jakości powietrza za pomocą tradycyjnych metod może być wyzwaniem, jest bowiem ona bardzo zmienna, a stacje pomiarów mają ograniczony zasięg. Air Quality API wykorzystuje dane z różnych źródeł, w tym rządowych stacji pomiarowych, meteorologicznych czujników, satelit oraz aktualnych informacji o natężeniu ruchu drogowego. Takie podejście pozwala zbierać dane, nawet gdy jedno źródło staje się niedostępne. Dane są na bieżąco aktualizowane i precyzyjne dla konkretnych lokalizacji użytkowników.

Przydatne informacje o jakości powietrza

Air Quality API dostarcza aktualne i historyczne dane dotyczące jakości powietrza dla prawie pół miliarda lokalizacji w 100 krajach świata. Google zapewnia uniwersalny wskaźnik jakości powietrza do porównań globalnych oraz ponad 70 wskaźników lokalnych.

Dzięki temu, poprzez swoją aplikację możesz wspierać użytkowników w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących np.:

  • Spędzania czasu w plenerze,
  • Wyboru środków transportu oraz tras,
  • Uruchamiania oczyszczaczy powietrza,
  • Zachowywania środków ostrożności np. za pomocą masek lub inhalatorów.

Kluczowe funkcje

Analiza godzinowa

Analiza jakości powietrza dla określonej lokalizacji, która obejmuje godzinowe wskaźniki jakości powietrza, dane dotyczące zanieczyszczeń i zalecenia zdrowotne na maksymalnie 720 godzin (30 dni).

analiza-godzinowa
wskazniki-jakosci

Indeksy jakości powietrza

API udostępnia ponad 70 lokalnych wskaźników oraz jeden, uniwersalny wskaźnik do porównań jakości powietrza w różnych miejscach na świecie. Dane są uaktualniane w czasie rzeczywistym.

Szczegóły dot. substancji zanieczyszczających

Szczegółowe informacje na temat różnych substancji zanieczyszczających z zaznaczeniem dominującej substancji zanieczyszczającej, stężeń, źródeł i skutków zdrowotnych

zanieczyszczenia
zalecenia

Zalecenia zdrowotne

Setki popartych badaniami zaleceń zdrowotnych dla ogółu społeczeństwa oraz konkretnych grup takich jak dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, sportowcy, osoby cierpiące na astmę lub choroby serca.

Mapy cieplne

Dodaj do swoich map warstwy z kolorowymi, interaktywnymi wizualizacjami, które wykorzystują wskaźniki jakości powietrza i kafelki z informacjami o zanieczyszczeniach.

mapy-cieplne

Air Quality API wzbogaca doświadczenia użytkowników

Z nowym API łatwo dodasz do swojej strony lub aplikacji kluczowe dane o jakości powietrza oraz dynamiczne wizualizacje. Wzbogacą one doświadczenia Twoich użytkowników, szczególnie, jeśli działasz w branży:

Usługi Smart Home
Zarządzanie środowiskiem
Opieki zdrowotnej
Motoryzacji i transportu

Air Quality API sprawdzi się w setkach przypadków, np. gdy Twoja firma szuka sposobu na budowanie lojalności i zaufania klientów, zwiększanie wartości swoich produktów, czy uświadamianie społeczności.

Już teraz powstają innowacyjne rozwiązania bazujące na wykorzystaniu danych o jakości powietrza w różnych modelach biznesowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co możesz zrobić z Air Quality API w Twojej firmie, odwiedź stronę internetową oraz dokumentację produktu. Zachęcamy też do porozmawiania o potrzebach Twojej firmy z naszymi ekspertami Google!