Skip to main content

Nowe Routes API – ulepszona wersja łącząca Directions i Distance Matrix APIs

nowe-routes-api

Już od ponad 10 lat Google udostępnia Directions oraz Distance Matrix – APIs, które pozwalają szybko i sprawnie układać trasy z punktu A do B. W ostatnim czasie, firma współpracowała z przodującymi operatorami transportu i logistyki, pomagając im ulepszyć dostawy oraz doświadczenia klientów. By wesprzeć rozwój szerszej grupy użytkowników, Google udostępnia usprawnienia w układaniu tras wszystkim developerom korzystających z Google Maps Platform.

Nowe Routes API jest już dostępne w wersji przedpremierowej. Rozwiązanie łączy w sobie ulepszone Directions oraz Distance Matrix APIs i umożliwia tworzenie jeszcze bardziej dokładnych, elastycznych tras dla użytkowników Twoich stron i aplikacji. Funkcje Directions i Distance Matrix APIs, na których opiera się nowe Routes API, obejmują szczegółowe, aktualne wskazówki dojazdu uwzględniające warunki drogowe oraz obliczanie dystansu i przewidywanego czasu dotarcia na miejsce. Nowe Routes API zapewnia też dodatkowe, niedostępne wcześniej funkcje:

route-ikona
  • Wsparcie układania tras dla zmotoryzowanych pojazdów jednośladowych
  • Dane na temat opłat drogowych i obliczanie kosztów przejazdu
  • Aktualne informacje o warunkach drogowych w podziale na poszczególne fragmenty trasy
  • Opcje określania, czy dane punkty na trasie są jedynie miejscami przejazdu, czy przystankami
  • Usprawniona wydajność aplikacji korzystających z API
  • Układanie ekologicznych tras

Directions oraz Distance Matrix są wciąż dostępne jako oddzielne APIs, jednak by uzyskać dostęp do nowych funcji i lepszą wydajność techniczną, zalecamy korzystanie z nowego Routes API. Przyjrzyjmy się bliżej nowym możliwościom oferowanym przez Google!

Bardziej szczegółowe, elastyczne trasy dla Twoich użytkowników

Wsparcie zmotoryzowanych pojazdów jednośladowych

W wielu krajach, motocykle i skutery są wyjątkowo popularnym środkiem transportu. Będzie on teraz wspierany przez nowe Routes API, które umożliwi efektywne planowanie tras dla pojazdów jednośladowych. Jedną z możliwości będzie układanie tras po ścieżkach, które są niedostępne dla samochodów.

pojazdy-jednosladowe

Przykład pokazujący trasę dla pojazdu jednośladowego z uwzględnieniem opłat drogowych

Obliczanie kosztów przejazdu

Nowe Routes API zapewnia dokładniejsze informacje o opłatach drogowych na wyznaczonej trasie oraz kosztach przejazdu. W obliczeniach uwzględniany jest typ pojazdu, np. samochód elektryczny/hybrydowy/diesel itd.

koszt-trasy

Przykład pokazujący potencjalne trasy wraz z ich kosztem

Dokładniejsze informacje o warunkach drogowych

Nowe możliwości przewidywania długości przejazdu pozwolą określić, czy chcemy uwzględnić aktualne, czy historyczne dane na temat natężenia ruchu na drodze. Dodatkowo, informacje o warunkach drogowych mogą zostać przedstawione w podziale na poszczególne fragmenty trasy. Dzięki temu możesz zapewnić swoim użytkownikom dokładniejsze wizualizacje trasy, np. poprzez oznaczenie jej fragmentów kolorami reprezentującymi natężenie ruchu.

ruch-drogowy

Przykład przedstawiający trasę podzieloną na fragmenty w zależności od natężenia ruchu drogowego

Usprawniona wydajność aplikacji korzystających z API

Nowe Routes API jest wyposażone w funkcje, które usprawnią wydajność Twojej aplikacji z zaimplementowanymi Mapami. Jedną z możliwości jest tzw. maskowanie pól, które pozwala wybrać, jakie pola zostaną zwrócone na żądanie użytkownika, np. przewidywany czas dojazdu, dystans mierzony w metrach, warunki drogowe, itp. Ta funkcja zmniejsza wielkość ładowanych danych, sprawiając, że system przetwarza je szybciej.

Dokładniejsze przewidywane czasy dojazdu i bardziej elastyczne punkty na trasie

Google wprowadza usprawnienia dotyczące punktów na wyznaczanych trasach. Od teraz możliwe będzie określenie, czy użytkownik zatrzyma się na danym punkcie na trasie, czy jedynie przez niego przejedzie bez robienia przystanku. Ulepszy to kalkulacje czasu podróży.

Ta opcja jest wyjątkowo przydatna w aplikacjach typu ride-sharing czy ride-hailing, w przypadkach, gdy kierowca zatrzymuje się, by zabrać lub wypuścić pasażera. Funkcja pokieruje kierowcę jedynie w miejsca, gdzie zatrzymywanie się jest bezpieczne, nie weźmie natomiast pod uwagę miejsc takich jak autostrada czy tunel.

Dodatkowo, możesz także sprecyzować, po której stronie ulicy zatrzyma się samochód. W ten sposób, użytkownicy zamawiający przejazd będą dokładnie wiedzieli, gdzie najwygodniej spotkają się z kierowcą.

trasa-tunel
trasa-przystanek

Przykład trasy, na której wybrany przystanek miałby miejsce w tunelu, gdzie zatrzymywanie się jest niebezpieczne, oraz trasa, która prowadzi kierowcę na pobliską ulicę na zewnątrz tunelu

Układanie ekologicznych tras

Niedawno dzieliliśmy się newsem na temat ekologicznych tras – to kolejna nowa funkcja w Routes API. Ekologiczne trasy pozwalają wybrać taki dojazd do miejsca docelowego, który wiąże się z niższym zużyciem paliwa.

Pomoże to firmom oszczędzać na paliwie – wystarczy wybrać rodzaj silnika oraz włączyć dostęp do aktualnych informacji o warunkach na drodze. Zwróci to dokładne szacunki wydajności paliwa lub energii elektrycznej na ekologicznej trasie. Przykładowo, firmy dostawcze będą mogły zmierzyć swoją konsumpcję paliwa oraz możliwe oszczędności dla pojedynczych lub wielu przejazdów nawet całej floty pojazdów. Dzięki temu, firma będzie w stanie zoptymalizować swoje operacje by oszczędzić na paliwie.

ekologiczne-trasy-ikona

Na tę chwilę, Routes API jest udostępnione w wersji przedpremierowej i jest bezpłatne. Więcej informacji na temat kosztu tego API pojawi się, gdy zostanie ono udostępnione w podstawowej wersji. Koszt Directions i Distance Matrix APIs pozostaje niezmieniony – znajdziesz go w cenniku Google.

Zachęcamy do wypróbowania możliwości Routes API – sprawdź stronę dokumentacji, przewodnik migracji na nowe API oraz demo od Google. A jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami!

tekst źródłowy: https://cloud.google.com/blog/products/maps-platform/announcing-routes-api-new-enhanced-version-directions-and-distance-matrix-apis