Skip to main content

Nowości w planowaniu tras, walidacji adresów oraz personalizacji map

nowosci-google-maps

Pod koniec zeszłego miesiąca Google ogłosił szereg nowości dotyczących Google Maps Platform. Niedawno podzieliliśmy się z Wami newsem na temat możliwości planowania ekologicznych tras (eco-friendly routing) w aplikacji Google Maps. Ekologiczne trasy pozwalają zoptymalizować podróż pod względem zużycia paliwa. Z przyjemnością przekazujemy, że będą one dostępne także poprzez nowe Routes API. Pozostałe nowości dotyczą funkcji, które:

  • pomogą w weryfikacji adresów nowych użytkowników oraz zamówień,
  • zapewnią bardziej szczegółowe i elastyczne układanie tras,
  • pozwolą tworzyć mocno personalizowalne markery.

Ekologiczne trasy – teraz w Routes API

Ekologiczne trasy w Google Maps pozwalają wybrać taki dojazd do miejsca docelowego, który wiąże się z niższym zużyciem paliwa. Jest już udokumentowane, że wspiera to walkę z globalnym ociepleniem. Od wprowadzenia ekologicznych tras do Google Maps, oszacowana ilość ograniczonej emisji dwutlenku węgla wynosi ponad pół miliona ton. Jest to równoważne usunięciu z dróg 100 tysięcy samochodów napędzanych paliwem.

Dodanie ekologicznych tras do Routes API oznacza, że będą one mogły być wykorzystywane także w aplikacjach oraz produktach. Pomoże to firmom oszczędzać na paliwie – wystarczy wybrać rodzaj silnika oraz włączyć dostęp do aktualnych informacji o warunkach na drodze. Zwróci to dokładne szacunki wydajności paliwa lub energii elektrycznej na ekologicznej trasie. Przykładowo, firmy dostawcze będą mogły zmierzyć swoją konsumpcję paliwa oraz możliwe oszczędności dla pojedynczych lub wielu przejazdów nawet całej floty pojazdów. Dzięki temu, firma będzie w stanie zoptymalizować swoje operacje by oszczędzić na paliwie.

ekologiczna-trasa

Przykładowa aplikacja wykorzystująca mapę Google z ekologiczną trasą oraz oszacowaną oszczędnością paliwa

Nowe Routes API – bardziej szczegółowe i elastyczne układanie tras

Nowe Routes API jest oparte na podstawowych funkcjach Directions oraz Distance Matrix APIs, takich jak układanie wskazówek dojazdu z uwzględnieniem aktualnych warunków drogowych czy obliczanie długości tras oraz przewidywanego czasu dotarcia do celu podróży. Routes API dodatkowo oferuje nowe zaawansowane funkcjonalności, dzięki którym użytkownicy Twojej strony lub aplikacji zyskają jeszcze bardziej szczegółowe, elastyczne opcje tras oraz zwiększoną dokładność przywidywania czasu dotarcia na miejsce. Oto możliwości nowego Routes API:

  • Wsparcie układania tras dla pojazdów jednośladowych
  • Dane o opłatach drogowych, dokładniejszy przewidywany koszt dojazdu
  • Wizualizacje aktualnych warunków drogowych na trasie
  • Opcje określania, czy dane punkty na trasie są jedynie miejscami przejazdu, czy przystankami
  • Układanie ekologicznych tras
nowe-routes-api

Przykład pokazujący trasę dla pojazdu jednośladowego z uwzględnieniem opłat drogowych

Address Validation – usprawnione zakładanie konta oraz proces zamówienia i dostawy

Adresy są niezbędne, by znaleźć dane miejsce, dostarczyć zamówienie, a nawet otworzyć konto w banku. Nieprawidłowe dane adresowe kosztują zarówno czas, jak i pieniądze. Większość dostaw nieudanych z powodu pomyłki w adresie może być unikniona, jeśli zastosuje się funkcję sprawdzania poprawności adresu. Google przedstawia Address Validation – nowe API, które pomaga wykryć nieprawidłowości we wpisanych adresach. API identyfikuje elementy składające się na adres, poprawia błędy, a także uzupełnia brakujące dane. Pomaga to uniknąć anulowań zamówień, zgłoszeń do działu obsługi klienta oraz zwrotów pieniędzy za zakupy internetowe. Address Validation czerpie dane z przepastnej bazy Google Maps Platform. Zaimplementowanie nowego API oszczędzi czas i środki firmy, a także wesprze doświadczenia użytkowników strony i aplikacji poprzez eliminację kłopotliwego elementu przy zakładaniu konta i składaniu zamówień.

address-validation

Address Validation identyfikuje elementy składające się na adres i weryfikuje ich poprawność

Advanced Markers – spersonalizowane markery na mapie

Jedną z funkcji, o którą najczęściej prosili developerzy pracujący z Google Maps Platform, była opcja łatwej personalizacji domyślnie czerwonego markera na mapie. Google spełnia tę prośbę i przedstawia Advanced Markers dla Maps JavaScript API. Funkcja umożliwi developerom dostosowanie markera bezpośrednio poprzez kod z użyciem elementów SVG i HTML.

Advanced Markers pozwoli zmienić kolor, tło, ikonę oraz kontur markera, nie wymagając przy tym użycia grafiki. Funkcja wspiera format SVG, łatwo więc zamienić marker na własne logo lub inny obrazek. Używając elementów HTML i CSS możesz także tworzyć własne markery, które reagują na interakcje użytkowników. Przykładowo, firma z branży nieruchomości mogłaby wykorzystać na swojej mapie markery, które wyświetlają ceny domów i reagują na kliknięcie użytkownika poprzez rozwinięcie większej ilości informacji.
Podobnie jak wydana niedawno Stylizacja map oparta na danych (Data-driven styling), Advanced Markers są zawarte w dynamicznych mapach (Dynamic Maps) dla Maps JavaScript API.

advanced-markers

Przykład Advanced Markers stworzonych przy użyciu elementów HTML

To już wszystkie ostatnie nowości od Google. Jeśli nie chcesz przegapić wiadomości o nadchodzących usprawnieniach, zasubskrybuj nasz newsletter! ?

tekst źródłowy: https://cloud.google.com/blog/products/maps-platform/new-advanced-routing-and-map-customization-capabilities