Skip to main content

Planuj ekologiczne trasy i oszczędzaj na paliwie z Google Maps

By 5 października, 2022Google - aktualności
Planuj ekologiczne trasy i oszczędzaj na paliwie z Google Maps

Wyobraź sobie, że planujesz wycieczkę z Warszawy do Lublina. Dystans pomiędzy tymi miastami wynosi niewiele ponad 1.5 godziny. By sprawdzić najszybszą trasę, chwytasz za smartfona i otwierasz aplikację Google Maps.
Okazuje się jednak, że masz wybór – oprócz najszybszej trasy, aplikacja oferuje Ci inną drogę. Dojazd zajmie 9 minut dłużej, ale zużyjesz prawie 30% mniej paliwa. Którą trasę wybierzesz?

Google wprowadza nowe, ekologiczne trasy w Europie

Od zeszłego miesiąca, Google Maps oferuje opcję planowania ekologicznych tras w blisko 40 krajach Europy. Ekologiczne trasy (eco-friendly routing) pozwalają Ci wybrać taki dojazd do miejsca docelowego, który wiąże się z niższym zużyciem paliwa. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze oraz ograniczasz emisję dwutlenku węgla. Jest to wyjątkowo ważne, biorąc pod uwagę wpływ transportu drogowego na nasz klimat. Według raportu platformy biznesowej Statista z 2022 roku*, transport drogowy jest największym źródłem emisji dwutlenku węgla w Europie.

Od teraz, gdy szukasz trasy w Google Maps, aplikacja wyświetli nie tylko najszybszą, ale też najbardziej paliwooszczędną drogę. Może zdarzyć się też, że najszybsza trasa będzie przy okazji najbardziej wydajna pod względem zużycia paliwa. Wystarczy kilka kliknięć, by sprawdzić oszczędność paliwa oraz różnicę w czasie dojazdu między dwiema proponowanymi trasami oraz wybrać tą, która bardziej nam odpowiada. Jeśli wiesz, że zawsze chcesz skorzystać z najszybszej trasy, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaznaczyć odpowiedną opcję w ustawieniach aplikacji.

Jest już udokumentowane, że ekologiczne trasy wspierają walkę z globalnym ociepleniem. Od kiedy Google wprowadził tę opcję w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, oszacowana ilość ograniczonej emisji dwutlenku węgla wynosi ponad pół miliona ton. Jest to równoważne usunięciu z dróg 100 tysięcy samochodów napędzanych paliwem.

*źródło: https://www.statista.com/statistics/999398/carbon-dioxide-emissions-sources-european-union-eu/

ekologiczne ścieżki 1

Od teraz, oprócz najszybszej trasy, Google Maps oferuje także trasy pozwalające oszczędzać paliwo

Najbardziej paliwooszczędne trasy dopasowane do typu silnika

Najlepsza trasa pod względem zużycia paliwa może różnić się w zależności od typu silnika. Przykładowo, silniki diesel są zwykle bardziej wydajne przy wyższych prędkościach niż silniki benzynowe i gazowe. Silniki hybrydowe oraz elektryczne osiągają lepsze wyniki w korkach, gdy samochód często zatrzymuje się i rusza. Wkrótce, kierowcy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie będą mogli ustawić typ swojego silnika (benzynowy, gazowy, diesel, hybrydowy lub elektryczny) w Google Maps, by otrzymywać dopasowane trasy i najdokładniejsze oszacowania wydajności paliwa lub energii.

Jak działa technologia stojąca za najnowszym rozwiązaniem od Google? Firma opracowała zaawansowane modele uczenia maszynowego trenowane na podstawie danych pochodzących z różnych typów silników popularnych w danym rejonie. Modele korzystają także z informacji zebranych przez Google Maps, Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) w USA oraz Europejską Agencję Środowiska.

ekologiczna trasa

Wkrótce, kierowcy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie będą mogli ustawić typ swojego silnika w Google Maps – benzynowy, gazowy, diesel, hybrydowy lub elektryczny

Google Maps pomaga w podejmowaniu bardziej ekologicznych działań

Google pomoże Ci dotrzeć tam, gdzie tylko potrzebujesz w bardziej ekologiczny sposób. Oto kilka wskazówek, które przydadzą się bez względu na to, czy wybierasz się w bliższą, czy w dalszą podróż:

Masz elektryczne auto?

Wyszukaj „stacja ładowania samochodów elektrycznych” w Google Maps – znajdziesz stacje w Twojej okolicy oraz przydatne informacje, jak rodzaje dostępnych gniazdek oraz prędkości ładowania. W przypadku niektórych stacji znajdziesz nawet informację o aktualnej dostępności stanowisk do ładowania, co pomoże Ci ominąć kolejki i oszczędzić czas.

Zamień cztery koła na dwa.

Często zdarza się, że samochód nie jest najbardziej ekologiczną opcją. Google Maps pomoże Ci znaleźć alternatywne trasy – ostatnio dodano więcej informacji o trasach rowerowych, w tym szczegółowe etapy, dane o potencjalnym natężeniu ruchu drogowego, czy schody lub strome wzgórza na drodze. Dla ponad 500 miast dookoła świata, Google przygotowało także informacje o stacjach z rowerami i elektrycznymi hulajnogami do wynajęcia.

Przejdź się na spacer.

Google Maps oferuje szczegółowe wskazówki tras dla pieszych. Funkcja Live View korzysta z poszerzonej rzeczywistości (augmented reality) nakładając na mapę strzałki i inne wskazówki, dzięki którym łatwo zorientować się w terenie. Podgląd pieszej trasy zapewnia też opcja widoku ulicy (Street View).

Wybierz komunikację publiczną.

Klikając na ikonę przystanku otrzymasz wskazówki dojazdu do wybranego miejsca autobusem, pociągiem, metrem, a nawet promem. Gdy tylko jest to dostępne, aplikacja pokaże aktualny czas przyjazdu i odjazdu, konieczne przesiadki i potencjalne opóźnienia. Google Maps zapewnia także dodatkowe informacje, takie jak zatłoczenie danego środka lokomocji, aktualną temperaturę, a także trasy z dostępem dla wózków inwalidzkich.

Szukasz ekologicznego noclegu?

Wyszukiwarka Google pomoże Ci znaleźć hotele, które deklarują stosowanie praktyk przyjaznych środowisku: ograniczaniu produkcji odpadów i zużycia wody, a także optymalizacji zużycia energii itp. Miejsca te będą posiadały certyfikaty standardów od organizacji takich jak Green Key lub EarthCheck, a rozpoznasz je po odznace obok ich nazwy w wyszukiwarce.

Celem Google jest sprawienie, by wybór rozwiązania przyjaznego naturze był najlepszym wyborem dla każdego użytkownika. Do końca tego roku, nawet miliard ludzi ma skorzystać z ekologicznych rozwiązań firmy.

tekst źródłowy: https://blog.google/around-the-globe/google-europe/eco-friendly-routing-in-europe/