Skip to main content

Google ogłasza nowe opcje stylizacji map oparte na danych

nowe-funkcje-stylizacji-google-maps

Wyświetlanie danych na mapach pozwala przekazywać użytkownikom istotne informacje w bardziej intuicyjny i angażujący sposób. Jedną z opcji jest wizualne zakreślanie regionów i odpowiadających im danych. Jednak zespół Google zaobserwował, że nabywanie, uaktualnianie oraz utrzymywanie danych potrzebnych do tworzenia kartogramów bywa kosztowne i zabiera developerom wiele czasu i środków. Dostęp do stylizacji Google pozwalającej na kreowanie map pełnych przydatnych informacji dla klientów był jedną z funkcji, o którą najczęściej prosili użytkownicy Google Maps. Z przyjemnością przekazujemy, że firma właśnie udostępniła przedpremierową wersję stylizacji opartej na danych („Data-driven styling”) dla Maps JavaScript API!

Czym jest stylizacja oparta na danych („Data-driven styling”)?

Stylizacja oparta na danych to nowa funkcja, dzięki której do map na Twojej stronę lub w aplikacji dodasz wizualizacje przekazujące Twoim użytkownikom potrzebne informacje. Dane mogą pochodzić z Twoich własnych zasobów (np. informacje na temat produktów na stanie sklepów) lub być dostępne publicznie (np. wyniki wyborów).

Pierwsza z możliwości, które daje stylizacja oparta na danych, pozwoli Ci w prosty sposób przedstawić dane za pomocą personalizowanych wielokątów zakreślających odpowiednie granice oraz tworzyć różnorodne kartogramy. Przekłada się to na większe zaangażowanie użytkowników, którzy mogą podejmować decyzje oparte o dane, oszczędzać czas i mieć wgląd w interesujące ich rejony.

Stylizacja oparta na danych udostępnia te same wizualizacje granic, jakie znajdziesz na witrynie lub w aplikacji Google Maps. Do wizualizacji możesz wykorzystać granice administracyjne krajów dookoła świata, a dla niektórych państw także wewnętrzne granice, takie jak prowincje czy okręgi pocztowe. Google zarządza danymi o granicach administracyjnych, co oznacza, że nie musisz nabywać, aktualizować, ani utrzymywać tych informacji.

Przykłady wykorzystania

Stylizacja oparta na danych może być wykorzystana, by wizualizować dane na mapie w firmach z różnych branży, np. nieruchomości, biura podróży, media, organizacje rządowe, edukacja, itp. By przedstawić dane na mapie, wystarczy zdefiniować styl i wybrać obszar do zaprezentowania. Google przygotowało demo pokazujące przykłady wykorzystania stylizacji. Kilka z nich znajdziesz poniżej:

Oznacz teren na mapie, by pomóc użytkownikom zwizualizować położenie miejsca (np. działki, hotelu lub sklepu) na danym obszarze.

wizualizacja-miejsca

Zaznaczenie miejscowości Tadami w Japonii wraz z markerem na stacji kolejowej Tagokura

Masz także opcję tworzenia kartogramów używając danych Google lub własnych, tabelarycznych danych biznesowych. Przykładowo, możesz nanieść na mapę dane takie jak skala zachorowań na COVID-19, ceny mieszkań czy wyniki wyborów w podziale na kraje, prowincje, czy kody pocztowe.

kartogramy

Kartogram przedstawiający opłaty przesyłkowe w podziale na kody pocztowe na terenie Berlina

Stylizacja oparta na danych zapewnia także wsparcie interakcji użytkowników. Kliknięcie na wielokąt zaznaczający dany obszar zwraca do Twojej aplikacji metadane takie jak Place ID, typ wizualizacji oraz nazwa obszaru. Te dane są użyteczne w przypadku, gdy zdecydujesz zmienić styl mapy na podstawie interakcji użytkowników.

interakcje-uzytkownikow

Kartogram Stanów Zjednoczonych wraz z okienkiem pojawiającym się po kliknięciu na wielokąt Kalifornii, przedstawiającym Place ID i inne metadane

Jak zastosować stylizację opartą na danych?

Aby włączyć stylizację, wybierz interesujące Cię warstwy dla nowego lub istniejącego Stylu Mapy w Konsoli Google Cloud. Powiąż Styl Mapy z Map ID z aktywnym JavaScript dla map wektorowych. Stylizacja nie jest wspierana dla map statycznych oraz rastrowych map JavaScript. Warstwy, które możesz stylizować znajdziesz w rozwijanym menu w ustawieniach Stylów Map.

Następnie, dodaj obiekt FeatureStyleOptions lub FeatureStyleFunction do warstwy stylizacji w swoim kodzie. Dla każdej warstwy możesz spersonalizować kolory oraz przejrzystość wypełnienia i obrysu, a także szerokość obrysu.

Jakie tereny obejmuje stylizacja?

W wersji przedpremierowej, stylizacja oparta na danych jest dostępna dla obszarów administracyjnych takich jak kraje, prowincje, okręgi pocztowe itd.

Sprawdź stronę Google, na której znajdziesz spis dostępnych krajów i funkcji. Kolejne tereny będą dodawane systematycznie – jeśli w spisie nie znajdziesz interesującego Cię kraju lub funkcji, zgłoś to do Google poprzez Issue Tracker.

Stylizacja obszarów za pomocą Place ID

Popularną opcją wykorzystania stylizacji jest zaznaczanie jednego lub więcej obszarów, np. krajów lub miejscowości. Najlepszym na to sposobem jest zreferowanie się do granic tych terenów za pomocą ich Place ID.

By ułatwić wstępne pobieranie Place ID dla konkretnych regionów, Google udostępnia funkcję, która zwraca Place ID wpisanych współrzędnych geograficznych, adresów, nazw miejsc, trzycyfrowych kodów państw lub kodów stanów USA. Funkcja jest oferowana jako biblioteka open source JavaScript i jest dostępna w repozytorium Google Maps na GitHubie. Inną opcją na pobieranie Place ID jest użycie geokodowania, wyszukiwania miejsca (Place Search) lub autouzupełniania (Autocomplete).

Jak zacząć korzystać ze stylizacji opartej na danych?

Stylizacja jest dostępna w ramach map dynamicznych (Dynamic Maps) dla Maps JavaScript API. Developerzy skorzystają ze stylizacji opartej na danych oraz z innych opcji stylizacji map w chmurze poprzez utworzenie MapID dla mapy wektorowej JavaScript w Konsoli Google Cloud. Google planuje dodawać kolejne funkcje, które w przyszłości umożliwią jeszcze bardziej personalizowane wizualizacje danych.

Sprawdź dokumentację Google i wypróbuj stylizację map opartą na danych! Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z naszymi ekspertami Google Maps 🙂

tekst źródłowy: https://cloud.google.com/blog/products/maps-platform/introducing-data-driven-styling