Skip to main content

Nowości Google Maps Platform ogłoszone na Google I/O 2021

By 2 czerwca, 2021Cloud, Google - aktualności
google-io

W zeszłym tygodniu Google przeprowadziło wirtualną konferencję dla developerów – Google I/O, podczas której ogłosiło nowości dotyczące Platformy Google Maps, które prezentujemy poniżej.

Wersja beta funkcji WebGL dla map

WebGL to przeglądarkowe API, które pozwala na wyświetlanie złożonych grafik 2D i 3D w Internecie. Działa poprzez udostępnienie przeglądarce dostępu do przetwarzania i renderowania grafik poprzez GPU na urządzeniach klientów. W ramach stylizacji map w Chmurze, Google wprowadziło mapę wektorową. Będzie ona dostępna w JavaScript w ciągu najbliższych tygodni i umożliwi dodanie mapy wspieranej przez WebGL do aplikacji internetowych.

Podczas konferencji, Google ogłosiło dwie nowe funkcje WebGL w wersji beta dla Maps JavaScript API: Tilt and Rotation (nachylanie i obracanie) oraz WebGL Overlay View.

Tilt and Rotation

Dotychczas, mapy były ograniczone do pokazywania dwuwymiarowego widoku mapy z lotu ptaka. Nowa funkcja pozwoli użytkownikom na oglądanie mapy z nowej perspektywy dzięki opcji zmiany nachylenia do 67.5 stopni oraz pełnych 360 stopni obrotu. Modele 3D budynków po raz pierwszy zawitają do aplikacji internetowych. Zmienianie nachylenia i obrotu mapy będzie możliwe poprzez nawigowanie myszką lub klawiaturą.

tilt-and-rotation
WebGL Overlay View

Ta funkcja daje nowy sposób projektowania doświadczeń użytkowników map dzięki opcji renderowania dwu- lub trójwymiarowych obiektów bezpośrednio na podstawowej mapie. Na obrazku poniżej widnieje przykład wyświetlania markerów lokalizacji.

webgl-overlay-view

Pomoc w zaimplementowaniu funkcji WebGL znajdziesz w codelabie i dokumentacji Google. Możesz też dowiedzieć się więcej z nagrania sesji “Next generation maps with WebGL” dostępnej na YouTube.

Dostępność stylizacji map w Chmurze dla JavaScript

W czerwcu 2020 Google wydało wersję beta funkcji stylizacji map w Chmurze wraz z nowym zestawem opcji do personalizacji i zarządzania map z konsoli Google Cloud. Udostępniony został nowoczesny edytor stylów, który pozwala na personalizowanie wyglądu i zachowania map. Dodatkowo, Google wprowadził gotowe style map zoptymalizowane pod konkretne branże, które pozwalają na szybkie rozpoczęcie procesu tworzenia map.

Przez ostatnie miesiące, zespół Google pracował nad usprawnieniem tej usługi i obecnie stylizacja map w Chmurze jest już oficjalnie ogólnodostępna dla Maps JavaScript API i Maps Static API.

stylizacja-map-w-chmurze

Więcej o stylizacji map w Chmurze dowiesz się z dokumentacji dla Maps JavaScript API i Maps Static API oraz z sesji I/O 2021 na YouTube.

Możesz również skorzystać z przygotowanego przez nas poradnika.

tekst źródłowy: https://cloudblog-withgoogle-com.cdn.ampproject.org/c/s/cloudblog.withgoogle.com/products/maps-platform/google-maps-platform-announcements-google-io-2021/amp/