Skip to main content

Świąteczne trendy pokazane na Google Maps

By 27 listopada, 202011 grudnia, 2020Google - aktualności

Ostatnio pisaliśmy o zachowaniach i trendach konsumentów, przeanalizowanych w raporcie Google w przeddzień świątecznych zakupów czasu pandemii. Tym razem dzielimy się danymi Google Maps, które dotyczą przygotowań użytkowników do świąt. Google przeanalizował informacje od marca do października 2020, by sprawdzić, w jaki sposób ludzie przemieszczają się, spędzają wolny czas i załatwiają różne sprawy podczas pandemii.

Możemy spodziewać się, że w tym roku spotkania w rodzinnym gronie będą mniej liczne, a nawet mogą odbywać się wirtualnie. Mimo to wciąż szukamy sposobów, by spędzić święta i ferie zimowe tak tradycyjnie, jak to tylko możliwe.

Poprzez białe drogi samochodem, rowerem, czy pociągiem?

Większość użytkowników Google Maps stara przemieszczać się w sposób, który pozwoli im uniknąć kontaktu z innymi ludźmi. Nie jest więc niespodzianką, że jazda samochodem pozostaje najchętniej wybieranym środkiem transportu. Zainteresowanie jazdą środkami transportu publicznego spadło o ponad 50%. Dodatkowo o 30% wzrosła liczba osób, które wybierają rower.

Dystans społeczny a świąteczne zwyczaje

Informacje o zatłoczeniu poszczególnych miejsc na Google Maps (aktualizowane na żywo) były zawsze wyjątkowo przydatnym narzędziem do unikania tłumów podczas załatwiania świątecznych sprawunków. W tym roku, dodatkowo pomoże to przestrzegać zasad dystansu społecznego. Przykładowo, analiza Google Maps w USA pokazała, że kolejki w sklepach spożywczych są najdłuższe w soboty między 13:00 a 15:00. Zawsze warto sprawdzić profil danej restauracji lub sklepu, zanim wybierzemy się, aby zamówić obiad lub zrobić zakupy.

Świąteczne jedzenie i rozrywki

Jeszcze na wiosnę użytkownicy Internetu prześcigali się w wyszukiwaniu przepisów kulinarnych na domowe posiłki. Wygląda jednak na to, że stając przed dodatkowymi obowiązkami w postaci przygotowań świątecznych, zaczynamy chętniej wybierać zamawianie jedzenia do domu i na wynos. Liczba wyszukiwań frazy „na wynos” w Google Maps zwiększyła się o 306% w porównaniu do początku pandemii!

Pomimo ochłodzenia, wzrosła liczba użytkowników Google Maps, którzy szukają parków, lasów, rezerwatów i ogrodów w swojej okolicy. Poszukiwanie miejsc na świeżym powietrzu zdarza się obecnie częściej niż jesienią i zimą przed okresem pandemii.

Bez względu na to, jak zamierzasz spędzić święta i ferie, Google Maps pomoże Ci załatwić wszystkie sprawy i znaleźć też dobre miejsce na odpoczynek!

tekst źródłowy: https://blog.google/products/maps/2020holiday-trends-google-maps/