Skip to main content

Za kulisami Google Maps: 9 faktów o danych Map

By 3 stycznia, 20201 kwietnia, 2020Google - aktualności
city-night

Każdego dnia, ponad miliard ludzi na całym świecie używa Google Maps. Tygodniowo, ponad milionów aplikacji i stron internetowych aktywnie korzysta z głównych produktów Google Maps Platform. Posiadając tylu użytkowników, Google nieustannie dostaje pytania o pochodzenie danych mapowych, sposoby utrzymania ich wiarygodności, itp. W kolejnym poście z serii „Za kulisami Google Maps” kierownik produktu Google odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące Map, a także sugeruje, jak użytkownicy mogą pomóc w utrzymaniu ich aktualności.

Jak Google zapewnia rzetelność danych na swoich mapach?

Nasza planeta to rozległe i nieustannie zmieniające się miejsce. Wystarczy pomyśleć, jak często otwierają się i zamykają okoliczne restauracje. Należy do tego dodać także wszystkie nowe firmy, budynki, domy oraz drogi i pomnożyć przez ponad 220 krajów i obszarów zamieszkiwanych przez ponad 7 miliardów ludzi. Celem Google jest aby każda osoba miała dostęp do rzetelnych, aktualnych map, co jest trudnym wyzwaniem. Wobec tego, Google korzysta z szeregu sposobów i technologii, które pomagają w utrzymaniu map w zgodzie z rzeczywistością. Zachęcamy do przeczytania poprzedniego postu „Za kulisami Google Maps”, który przedstawia, jak Google tworzy swoje mapy. W tym artykule z serii opowiemy, jak Google wspiera swoich klientów, użytkowników oraz firmy do dzielenia się swoją wiedzą o otaczającym ich świecie, w celu czynienia map dokładnymi.

Jak możesz aktualizować informacje na Mapach Google?

Istnieje kilka kanałów aktualizowania przestarzałych danych na Mapach dla użytkowników, firm oraz klientów. Każdy, kto korzysta z Google Maps, może powiadomić zespół Google o nieprawidłowych informacjach poprzez opcję Prześlij opinię (Send Feedback) w mapach na desktopie oraz Zaproponuj zmianę (Suggest an Edit) w profilach miejsc na mapie lub w wyszukiwaniu miejsca. Użytkownicy Google Maps Platform, którzy korzystają z rozwiązań Google takich jak np. tworzenie gier, razem z produktem otrzymują API służące raportowaniu problemów z danymi. Dzięki temu, studia tworzące gry mogą zgłaszać potrzebę zmian do Google. Klienci współpracujący z zespołami Google mają możliwość aktualizowania informacji z pomocą pracowników firmy. Firmy oraz agencje mogą aktualizować swoje dane przez Business Location Services lub Google Moja Firma.

Czy istnieją inne sposoby na znajdowanie aktualnych informacji przez Google oprócz wkładu użytkowników?

Google posiada zespół dedykowany aktualizowaniu danych każdego dnia. Jego zadania to m.in. zbieranie danych ze źródeł zewnętrznych czy tworzenie algorytmów do automatycznej aktualizacji informacji oraz identyfikowaniu spamu lub oszustw. Zespół kontaktuje się także bezpośrednio z firmami czy organizacjami, aby zdobyć dokładne dane.

Jak często aktualizowane są dane Google?

Mapy są aktualizowane bez przerwy, w każdej sekundzie każdego dnia. Google bezustannie zbiera nowe informacje o świecie – ze zdjęć satelitarnych, zdjęć z samochodów Street View, od użytkowników, właścicieli firm. Użytkownicy Google Maps dodają ponad 20 milionów informacji każdego dnia – to ponad 200 działań na sekundę! Oprócz tego, Google dodaje niezliczoną ilość danych zebranych z innych źródeł, jak zdjęcia czy algorytmy uczenia maszynowego (machine learning).

W jaki sposób firmy lub organizacje posiadające dużo danych mogą je udostępnić?

Organizacje rządowe, non-profit, czy instytucje edukacyjne, które posiadają duże ilości danych o np. budowie nowych dróg lub adresach nowych budynków, mogą korzystać z narzędzia Geo Data Upload. Przesyłając dane przez Geo Data Upload, należy pamiętać o ich odpowiednim formacie, aby ułatwić Google ich przetworzenie. Preferowany format to shapefile (.shp) i .csv z atrybutami przestrzennymi. Przed przesłaniem danych, Google zachęca do zapoznania się z wymaganiami dot. przesyłanych treści znajdującymi się na stronie Google.

Agencje, które zarządzają marketingiem internetowym wielu firm, mogą używać Business Location Services do dodawania lub aktualizowania informacji o firmach. Dzięki temu, informacje te pojawiają się w Places API, a firmy otrzymują szereg narzędzi, które pomagają im dotrzeć do klientów, jak np. wysyłanie wiadomości, przedstawianie swoich produktów, czy inne opcje w Google Maps i Search (wyszukiwarce).

W jaki sposób Google zarządza ogromnymi ilościami danych, które są potrzebne, by nadążać za rozwijającym się światem?

Google posiada różne dane dotyczące dróg, budynków, adresów, czy firm, np. ich wysokiej jakości zdjęcia zrobione pod różnym kątem. Systemy przechowywania i przetwarzania danych takie jak Dataflow i Cloud Spanner a także biblioteki machine learning i programistyczne jak TensorFlow pomagają zespołowi Google lepiej zrozumieć napływające dane.

Dlaczego istnieją różnice w jakości danych pochodzących z różnych rejonów świata? Jak Google radzi sobie z tymi różnicami, tak aby każda firma na świecie mogła korzystać z Google Maps Platform?

Różnice pomiędzy regionami świata, które wpływają na mapowanie całej planety, zależą od wielu czynników. Po pierwsze, wpływ na to, jak wygląda mapowanie danego miejsca mają istniejące konstrukty polityczne i kulturowe, np. szczegółowość kodów pocztowych, rozkład adresów budynków na ulicach. Różnice mogą być też fizyczne, jak to, że w danym kraju budynki w miastach są ze sobą często połączone, a na ich różnych piętrach znajdują się siedziby wielu firm i mieszkania prywatne. Jeśli dany region jest mocno zalesiony, rozróżnienie dróg na zdjęciach satelitarnych może stanowić wyzwanie. Wyschnięte koryta rzek mogą zostać pomylone z drogami gruntowymi. Kolejny przykład różnic to różnice ekonomiczne, czyli np. jak szybko budowane są nowe drogi i budynki lub jak wiele powstaje nowych firm. Dodatkowo, przetwarzając dane z różnych krajów, algorytmy machine learning i pracownicy Google muszą rozumieć różne języki i rodzaje skryptów.

Aby poradzić sobie z różnicami między mapowanymi regionami, zespół Google stosuje odpowiednie podejścia. Dla miejsc, które nie udostępniają wielu rzetelnych informacji, Google korzysta ze zdjęć satelitarnych i Street View (z poziomu ulicy) oraz używa algorytmy machine learning do rozpoznawania dróg i firm. Pozyskane w ten sposób dane są następnie dodawane do map. Google wciąż tworzy nowe rozwiązania, np. „Street View 3-wheeler”, czyli pojazd służący robieniu zdjęć na drogach za wąskich dla samochodów.

Ciekawym przykładem na sposób zbierania danych mapowych jest tzw. Sheep View. Zasilane bateriami słonecznymi kamery zostały przyczepione do grzbietów owiec, aby wykonać zdjęcia Street View na Wyspach Owczych na Morzu Norweskim. Na 18 wyspach tego archipelagu mieszka zaledwie 50,000 ludzi oraz, adekwatnie do ich nazwy, 70,000 owiec. „Owcze” Street View to kreatywny sposób pozyskania zdjęć rozległych terenów okolic pastwisk.

To wszystko w dzisiejszym artykule z serii “Za kulisami Google Maps”. Zachęcamy do przeczytania poprzedniego wpisu i zapraszamy na kolejne teksty ze świata Google.

artykuł źródłowy: https://cloud.google.com/blog/products/maps-platform/9-things-know-about-googles-maps-data-beyond-map