Skip to main content

Rohlik.cz: szybka i niezawodna dostawa zakupów? Z Google Maps to proste!

rohlik-dostawa

Założony w 2014 roku internetowy sklep spożywczy, Rohlik.cz, jest największym dostawcą żywności w Czechach. Obecnie obejmuje swoim zasięgiem kilka czeskich miast, a jego usługi są dostępne dla ponad 2.5 milionów potencjalnych klientów. Sklep oferuje najlepszy tego typu serwis w całej Europie pod względem szybkości dostawy i jakości dystrybuowanych produktów.

Jak Rohlik.cz rozwijał się na przestrzeni ostatnich lat?

Grudzień 2015

Dzienna liczba zamówień wynosi 1 000

Październik 2016

W Rohlik.cz pracuje już 200 dostawców

Luty 2017

Liczba zrealizowanych zleceń wynosi 1 milion, liczba zamówień na dzień to 4000

Marzec 2017

Powstaje aplikacja mobilna; ekspansja do innych miast

Wrzesień 2017

Dotychczasowe zyski firmy to 2 miliardy koron czeskich

Rok 2018

Rohlik.cz zrealizował 1 600 000 zamówień

Wyzwania

Internetowy przemysł spożywczy ma ogromny potencjał nie tylko w Czechach. Zespół Rohlik.cz od początku istnienia miał jasno określony cel – wyróżnić się na tle konkurencji.  Firma postawiła na szybką dostawęwysoki poziom świadczonych usług (oraz ich nieustanny rozwój), a także zorientowanie na potrzeby klienta.

Aby poprawić czas potrzebny na dostarczenie zamówienia należy posiadać dokładne informacje o lokalizacji klienta, obliczyć, który dostawca powinien wykonać zlecenie i jak długo mu to zajmie. Wyjątkowo ważna, szczególnie w dużych miastach, jest wiedza o aktualnych warunkach ruchu drogowego.

Rozwiązanie

Od początku działalności, Rohlik.cz podjął decyzję o wykorzystaniu usług Google Maps. Pomagają one w odnajdywaniu i wyznaczaniu adresu dostawy, ustaleniu godziny dostawy z uwzględnieniem aktualnych warunków na drodze oraz obliczeniu ewentualnego opóźnienia.

Firma korzysta ze wszystkich produktów Platformy Google Maps – Maps, Routes i Places, takich jak Maps Javascript API, Geocoding API i Distance Matrix API. Informacje o ruchu drogowym z Google Maps Platform są danymi o wysokiej jakości oraz o globalnym zasięgu. W związku z tym, w przypadku rozszerzenia działalności Rohlik.cz na inne kraje, rozwiązanie nie będzie wymagało wprowadzania większych zmian.

Cele na nadchodzący rok

Obecne cele Rohlik.cz obejmują automatyzację procesów zarządzania magazynów i głównej siedziby firmy. Kolejnym celem jest zwiększenie dostępności świadczonych usług, aby dostarczać zamówienia zawsze wtedy, kiedy klient tego potrzebuje. Ponadto, firma zamierza utrzymywać wysoki poziom jakości swoich produktów i usług oraz wewnętrzną i zewnętrzną rozbudowę. Dzięki Google Maps, Rohlki.cz jest w stanie realizować swoje cele i kontynuować rozwój. Obecnie trwa rozszerzanie zasięgu firmy na Budapeszt na Węgrzech.

W tym roku rozszerzamy usługi firmy na rynek zagraniczny. Nie znając lokalnych tras i adresów, w dużym stopniu polegamy na globalnym zasięgu Google Maps. Nasi kierowcy mają dostęp do dokładnych map, niezależnie od lokalizacji, do której potrzebują dotrzeć. Naszym celem jest dostarczanie wysokiej jakości produktów przy gwarancji krótkiego czasu transportu i wiemy, że jest to możliwe dzięki Google Maps.

Ondřej Klamt, dyrektor ds. technologii w Rohlik.cz