Skip to main content

Google Maps Premium Plan – krótki poradnik na start

biznesowa_licencja_google_maps

Chcesz wykorzystać biznesową licencją Map Google (Google Maps Premium Plan) w swojej aplikacji lub stronie www i zastanawiasz się, jak wygląda dostawa i implementacja licencji? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik „na start” oraz zebraliśmy kilka użytecznych linków.

biznesowa_licencja_Google_Maps1

Pierwsze kroki

Licencja jest dostarczana w postaci tak zwanego welcome letter, który zostanie wysłany bezpośrednio przez Google na adres podany w zamówieniu. W wiadomości tej znajdziesz wszystkie informacje niezbędne do prawidłowej implementacji licencji, między innymi:

 • Client ID – identyfikuje użytkownika licencji
 • Crypto Key – klucz kryptograficzny, służący do podpisywania żądań do serwisów Google Maps
 • Identyfikator projektu mający postać <YOUR_PROJECT_ID>

biznesowa_licencja_Google_Maps01
biznesowa_licencja_Google_Maps2

Implementacja licencji

Każde API Google Maps jest implementowane nieco inaczej. Poniżej znajdziesz linki do szczegółowych opisów poszczególnych API (po angielsku):

biznesowa_licencja_Google_Maps3

Jak monitorować zużycie licencji

Google Maps Premium Plan zapewnia szerokie możliwości kontrolowania zużycia licencji oraz generowania zestawień i raportów. Administratorzy licencji mogą korzystać z trzech uzupełniających się narzędzi: Support Portal, Google Maps Analytics oraz konsoli deweloperskiej (Google Developers Console).

 • Raporty użycia Google Maps w Support Portal:

  • dzienne i miesięczne zużycie każdego z Maps API
  • dzienne i miesięczne zużycie kredytów dla każdego API
  • raporty błędów dla webserwisów z wykorzystaniem Client ID Google Maps Analytics
 • Google Maps Analytics

Umożliwia śledzenie zużycia kredytów mapowych oraz usług sieciowych. Narzędzie pozwala w prosty sposób określić, jak użytkownicy wchodzą w interakcje z mapą (na przykład: rodzaju map, poziom zoomu, ustawienia Street View itd.).


 • Raporty w konsoli deweloperskiej (Google Developers Console)

Dostępne raporty umożliwiają śledzenie w czasie rzeczywistym zużycie dla każdego API, które autoryzowane jest kluczem. Ze względu na duże wolumeny danych zakres raportów ograniczony jest do 30 dni.

Szczegółowe informacje o raportowaniu w ramach Google Maps Premium Plan są dostępne tutaj: developers.google.com/maps/premium/reports/

biznesowa_licencja_Google_Maps4

Gdzie szukać dalszych wskazówek

Poniżej znajdziesz jeszcze kilka przydatnych linków: