Skip to main content

Oprogramowanie Globemy w innowacyjnym projekcie „Tristar”

By 20 października, 201516 grudnia, 2015Prace Badawczo-Rozwojowe

W ramach projektu Tristar (którego celem jest utworzenie zintegrowanego systemu inteligentnego sterowania ruchem drogowym) zespół Globemy wdrożył w Trójmieście aplikację Mobile Data Collector, odpowiednio dostosowaną do potrzeb klienta. Implementacja obejmowała nie tylko dostawę samego narzędzia, ale również przeniesienie do aplikacji całości danych o sieci z plików DWG oraz dokumentacji papierowej. Dostarczony system zapewnia możliwość jednoczesnej pracy kilkunastu użytkowników. Osoby, które będą obsługiwały aplikację, przeszły gruntowne szkolenia prowadzone przez specjalistów Globemy.

Celem projektu Tristar było wybudowanie nowoczesnej sieci zarządzania ruchem na ulicach Trójmiasta, przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Jednym z elementów przedsięwzięcia było utworzenie sieci światłowodowej, mającej służyć jako medium transmisyjne, co wiązało się z wybudowaniem kanalizacji kablowej o długości 120 km oraz postawieniem 2500 studni i 60 szaf teleinformatycznych. Zarządzanie ruchem ma się odbywać w 3 Centrach Sterowania Ruchem, po jednym dla każdego z miast.

Wdrożenie Mobile Data Collector

Zarządzanie siecią obejmuje również zarządzanie jej infrastrukturą, co wymagało wdrożenia systemu paszportyzacji sieci. Jako produkt, który doskonale wpisywał się w wymagania klienta, wybrane zostało oprogramowanie Globemy Mobile Data Collector (MDC), zapewniające dostęp do informacji o sieci dla użytkowników w każdym z Centrów (4 stanowiska w Centrum Sterowania Ruchem w Gdyni, 6 w Gdańsku i 2 w Sopocie). Dzięki wdrożeniu MDC trójmiejskie służby mogą efektywniej monitorować sieć oraz w sposób planowany rozwijać ją w kolejnych latach.

Posiadanie narzędzia, w którym zawarta jest cała informacja o infrastrukturze, uwalnia od żmudnego przeszukiwania schematów, które wcześniej znajdowały się na papierze lub w postaci plików graficznych. Postawienie na system paszportyzacji pokazuje, że nie tylko duże firmy telekomunikacyjne, ale również mali operatorzy sieci teleinformatycznych zauważają korzyści płynące z posiadania narzędzi IT przeznaczonych do zarządzania siecią.

O projekcie Tristar

Beneficjentami przedsięwzięcia są gminy miast Gdyni, Gdańska i Sopotu. Projekt opracowany został przez pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej – dr. hab. inż. Kazimierza Jamroza oraz dr. inż. Jacka Oskarbskiego.

Na obecnym etapie działają centra sterowania ruchem zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów śledzą setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych. W ramach systemu ustawiono także ponad 100 fotoradarów i kamer, wyłapujących kierowców, którzy blokują skrzyżowania. Oprócz tego zainstalowano znaki zmiennej treści, informujące o wypadkach i proponowanych objazdach oraz o wolnych miejscach parkingowych.

O aplikacji Mobile Data Collector

System paszportyzacji MDC, dostarczony przez Globemę, zapewnia pełne wsparcie w zarządzaniu pasywną infrastrukturą teleinformatyczną. Obecnie dzięki MDC klient może w łatwy i szybki sposób sporządzić raport danych o sieci oraz efektywnie planować jej dalszy rozwój, bez konieczności wcześniejszego studiowania wielu oddzielnych projektów.

System zapewnia możliwość lokalizacji uszkodzeń dzięki współpracy z reflektometrem oraz rejestracji zdarzeń na sieci. Dzięki przystosowaniu do pracy na tablecie użytkownik może „zabrać ze sobą” paszportyzację w teren i na bieżąco aktualizować informacje o sieci.

Funkcjonalność:

  • łatwa i intuicyjna obsługa
  • dostępny na notebookach, tabletach, smartphone’ach i urządzeniach PDA
  • wsparcie dla GPS
  • synchronizacja danych z wieloma platformami GIS
  • planowanie inwentaryzacji.

Korzyści biznesowe:

  • likwidacja kosztów i błędów w danych związanych z dokumentacją papierową
  • oszczędność czasu i obniżenie kosztów paszportyzacji sieci
  • pełna kontrola i dostęp do danych
  • lepsza jakość danych.